MOTYWACJA DO DIETY

Motywacja w procesie odchudzania to bardzo ważny element każdej diety. Gdy jej brakuje ciężko nam wytrwać w swoich postanowieniach.
Co robić, żeby motywacja towarzyszyła nam przez cały całą naszą drogę z odchudzaniem?

Przygotuj plan działania

1. Postaw sobie OSIĄGALNY cel.
Jeśli na początku weźmiesz na siebie za dużo (od razu chęć zgubienia np.14kg w 3 miesiące, odstawienie słodyczy i jednoczesne ograniczenie napojów gazowanych), Twoja psychika będzie przeciążona oczekiwaniami jakie na siebie nakładasz i prawdopodobnie po tygodniu/dwóch takiego podejścia, cały Twój plan szlag trafi.
Zawsze mierz siły na zamiary. Lepiej wprowadzać zmiany pojedynczo. Wtedy jest dużo większa szansa, że wytrwasz w swoich postanowieniach. Osobiście polecam wyznaczanie sobie 2-3 celów na najbliższe 14 dni i po tym czasie rozliczanie się z nich, i ewentualne modyfikowanie planu działania (np. schudnę 1kg; będę wypijać 6 szklanek wody dziennie; ograniczę colę do szklanki dziennie, zamiast jak do tej pory pół butelki dziennie).

2. Spisz sobie: dlaczego chcesz zacząć zmianę? Co ta zmiana Ci da? Jakie kroki możesz poczynić, czyli co zrobić, aby do tej zmiany dążyć? Powieś to sobie w widocznym miejscu, aby zawsze widzieć DLACZEGO ZACZĘŁAŚ/ZACZĄŁEŚ.

3. MONITORUJ POSTĘPY co określony czas. Mega motywuje nas, jeśli widzimy zmianę na lepsze. Wyznacz sobie, że np.co 14 dni będziesz sprawdzać swoje postępy. W dany dzień waż się/mierz/rób zdjęcia sylwetki. Nie zapominaj, że postępy to nie tylko cyferki na wadze, ale także to ,co zmienia się w Twojej głowie. Na przykład jeśli zaczęłaś/zacząłeś jeść regularne śniadania, chociaż do tej pory tego nie robiłaś, albo ograniczyłaś/łeś picie napojów gazowanych, to także Twój postęp.

4. Otaczaj się WSPIERAJĄCYMI osobami. Łatwiej nam wytrwać w naszych postanowieniach, kiedy ktoś nas wspiera. Partner? Mama? Przyjaciółka? Porozmawiaj szczerze z bliskimi, że potrzebujesz w procesie odchudzania ich wsparcia. Często bliscy nie domyślają się, że ta cola czy pizza, która jest codziennie w domu, przeszkadza Ci osiągnąć Twój cel. Możesz także poszukać grup wzajemnej motywacji na portalach społecznościowych. Nie każdemu jest to potrzebne, jednak wielu osobom łatwiej wytrwać, jeśli mogą wymieniać się doświadczeniami z osobami, które są w takiej samej sytuacji jak one.

Jestem bardzo ciekawa, czy Wy macie jakieś inne sposoby na motywację, niż wyżej wymienione. Dajcie znać w komentarzach na Instagramie!

Jeśli interesują Cię inne dietetyczne tematy (np.HASHIMOTO), poczytasz o nich w innych moich wpisach. 🙂