SIBO

Wciąż sporo osób nie wie, czym jest SIBO. Dzisiaj kilka słów odnośnie tego schorzenia. Czym jest? Jakie daje objawy? Jak je diagnozować i leczyć?

SIBO czyli zespół rozrostu bakteryjnego, charakteryzuje się występowaniem zbyt dużej liczby bakterii w jelicie cienkim.

Co je powoduje? Przyczyn może być wiele. Główne to zmniejszona motoryka jelita cienkiego, zbyt mała ilość kwasu żołądkowego, zaburzone wydzielaniem enzymów trzustkowych.

Objawy SIBO:

– mdłości – zgaga – nadmierne wzdęcia i gazy – bóle brzucha -biegunki lub zaparcia (często występujące naprzemiennie).

Diagnostyka jest o tyle utrudniona, że powyższe objawy często mylone są z występowaniem IBS (zespołu jelita nadwrażliwego). Stąd, jeśli macie któreś z tych objawów i występują one przez dłuższy czas, warto zadbać o dokładną diagnozę.

SIBO diagnozuje się za pomocą nieinwazyjnego testu (wodorowy test oddechowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy). Testy te niestety nie są refundowane. Koszt takiego testu to ok.200zł. Jeśli już mamy potwierdzone SIBO, to leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu antybiotykoterapii. Leczenie powinno obejmować również zmianę diety, a po skończonej antybiotykoterapii i konsultacji z lekarzem można również zastosować odpowiednie probiotyki.

Bibliografia:

  1. http://www.egastroenterologia.pl/Zespol-przerostu-flory-bakteryjnej-jelita-cienkiego-a-zespol-jelita-nadwrazliwego,10972.html
  2. http://sibosymposium.com/